جنس لباس کودکان

جنس لباس کودکان

جنس لباس کودکان بسیار متنوع است اما نکته‌ای که در انتخاب جنس لباس کودکان و نوزادان باید بدان توجه شود، راحتی و ایمنی کودک است. لباس‌های کودکان از این جهت حائز اهمیت هستند که به مدت طولانی در تماس با پوست کودکان قرار دارند.

عدم انتخاب لباس مناسب برای کودکان می‌تواند سبب اذیت شدن آن‌ها و حساسیت‌های پوستی شود. به منظور انتخاب جنس لباس کودکان باید به نکات متعددی توجه کرد که در این مقاله قصد داریم تا این نکات را مطرح کرده و اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.


نکات لازم برای انتخاب جنس لباس بچه گانه

انتخاب جنس لباس کودکان یکی از چالش‌هایی است که مادران با آن روبرو می‌شوند. اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که برای انتخاب جنس لباس باید بدان توجه داشت‌، نرمی آن است. در حقیقت جنس لباس کودکان باید به گونه‌ای باشد که سبب تحریک پوست آن‌ها نشود.

از طرفی لازم است که جنس لباس کودکان به گونه‌ای باشد که تهویه هوا به راحتی در آن انجام شود. این امر به دلیل این است که پوست کودکان نیازمند اکسیژن بوده و لباس‌های تنگ و یا لباس‌هایی با جنس نامرغوب، مانع از جریان یافتن اکسیژن در داخل لباس می‌شوند.

از طرفی جنس لباس کودکان باید به گونه‌ای باشد که در برابر شستشوهای متعدد مقاوم بوده و لطافت خود را از دست ندهد. ضخامت بیش از حد لباس و خشکی آن‌ها سبب آسیب به پوست کودکان شده و غیرمناسب است.

جنس های مختلف لباس بچه گانه

معمولا نخستین انتخاب برای جنس لباس کودکان، پنبه است. پنبه از جمله متریال‌هایی است که تمامی نکات ذکر شده برای انتخاب لباس بچه گانه مانند راحتی، قابلیت جذب و تنفس را دربر دارد. پنبه‌های ارگانیک یک سطح کاملا ایمن را برای پوست کودکان به ارمغان می‌آورند و از طرفی دوستدار محیط زیست هستند چرا که هیچگونه مواد شیمیایی در ساختار آن‌ها به کار نرفته است.

انواع بسیار متعددی از پارچه‌هایی از جنس پنبه وجود دارد که همه آن‌ها مناسب کودکان نیستند. فرد نا آگاه ممکن است که پارچه‌ای را با عنوان پارچه پنبه‌ای خریداری کند، در حالی که این نوع پارچه پس از شستشو خشن شده و پوست بدن کودک را تحریک می‌کند.

پارچه‌های مصنوعی از چنین ویژگی‌هایی برخوردار هستند در نتیجه برای استفاده در لباس‌های کودکان توصیه نمی‌شوند.

Broadcloth

از جمله پارچه‌های سبک و صاف است که می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای جنس لباس بچه گانه باشد. این نوع پارچه ترکیبی از پنبه بوده که در لباس نوزادان نیز کاربرد دارد. دارای بافت ریزی بوده و سطح درخشانی دارد. لباس‌های بسیاری از کودکان از این جنس دوخته می‌شوند که با طراحی‌های گلدوزی شده و مواردی از این قبیل زیباتر نیز شده‌اند.

لینن

از دیگر انواع پارچه‌های مورد استفاده برای ساخت لباس کودکان است که در حقیقت از جنس کتان نیمه نازک و یا نازک است. این نوع پارچه بسیار سبک بوده و به دلیل اینکه از جنس کتان و یا پنبه است، به منظور ساخت لباس‌های مجلسی کودکان نیز مورد استفاده واقع می‌شود.

پارچه ی گره ای

از دیگر پارچه‌های مورد استفاده برای ساخت لباس کودکان است. این جنس پارچه، پارچه نخی بسیار سبکی است که به صورت گره گره است. از جمله مزایای این نوع پارچه می‌توان به قابلیت کشش آن اشاره کرد. از آنجا که کودکان همواره در حال رشد هستند، استفاده از این جنس پارچه برای آن‌ها بسیار مفید بوده و می‌تواند مدت استفاده از لباس‌ها را افزایش دهد.

پشم

پارچه پشمی انتخاب مناسبی برای جنس لباس کودکان است. پارچه پشمی بسیار سبک بوده و برای استفاده در لباس‌های زمستانی بسیار مناسب است. پشم‌ها قابل شستشو بوده و می‌تواند بدن کودکان را به طور طولانی مدت گرم نگه دارد.

پارچه های ضد آب

به کارگیری پارچه‌های ضد آب برای انتخاب جنس لباس کودکان می‌تواند بسیار کاربردی باشد. استفاده از پلی استرهای مختلف می‌تواند بسیار مفید بوده و در روکش‌های لباس‌ها به کار برده شود. در واقع لازم است که اطمینان حاصل کنید که این نوع پارچه برای کودک آزاردهنده نباشد و در صورتی که قصد خریداری این جنس پارچه را برای کودک خود دارید، لازم است که در لایه داخلی لباس پارچه‌هایی از جنس پنبه و یا پارچه‌های سبک را به کار ببرید.

توجه داشته باشید که برای انتخاب جنس لباس کودکان، زیبایی آن ملاک نبوده و تنها چیزی که اهمیت دارد، راحتی کودک در لباس مورد نظر است. بنابراین برای انتخاب عاقلانه لباس کودکان جنس پارچه را در نظر بگیرید.

طراحی لباس بچه گانه

طرح لباس‌های کودکان بسیار مهم است که راحتی و ایمنی را برای کودک به ارمغان می‌آورد. طراحی لباس بچه گانه با توجه به سن آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. فصلی که لباس کودک مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز در طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است.

استفاده از دکمه‌های بیش از حد در طراحی لباس بچه گانه نامناسب بوده و پوشیدن آن‌ها برای کودکان ممکن است که خسته کننده باشد. جزئیات به کار رفته در لباس کودکان باید ساده بوده و امکان استفاده راحت از وجود داشته باشد.

استفاده از دکمه ها

دکمه‌های به کار رفته در لباس باید به گونه‌ای باشد که سبب بروز واکنش‌های آلرژیک نشود. برخی از کودکان نسبت به دکمه‌های فلزی حساسیت داشته و این نوع دکمه‌ها سبب خارش و قرمز شدن پوست آن‌ها می شود. در ضمن برخی از زیپ‌های مورد استفاده در این نوع لباس‌ها نیز ممکن است که سبب حساسیت شده و در نتیجه بهتر از موارد ضد حساسیت برای پوشاندن آن‌ها استفاده شود.

در لباس‌های کودکان به کارگیری دکمه‌هایی با سایز مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است و این دکمه‌ها باید حتما در جای خود محکم شده باشند.

در نهایت باید بگوییم که جنس لباس کودکان برای انتخاب لباس‌ها بسیار مهم است و لازم است که والدین در هنگام انتخاب لباس به این نکته دقت کنند.

مقالات مرتبط